ACS HALL OF FAME

Sporting achievements of past and present students

The list below shows the recipients of ACS Hall of Fame recognition.

Recipient 

Sport

Achievements

School

Biography

Jenny AltermattSkiing

Jenny first became a member of the Australian Alpine Skiing team as a 15 year old. After 7 years in the Australian Team, two World Skiing Championships and as an Olympian in the 1980 Lake Placid Winter Olympics, Jenny switched to endurance running in 1982.

Alpine Skiing:
Member Australian Alpine Ski Team 1975 to 1982
Competitor at the World Skiing Championships Garmisch Partenkirchen 1978 and Schladming 1982 (held every 4 years)
1980 Competitor at the Winter Olympics Lake Placid in Giant Slalom (28th) and Slalom (did not complete course)
33rd in Schladming Women’s Downhill 1982

Endurance Running:
Melbourne Marathon 1982: 8th woman 3 hours 25 seconds
Melbourne Marathon 1983: 5th woman 2 hours 57 mins 45 seconds

St Leonard’s CollegeBiography
Marjorie Bennett (nee McQuade)*Swimming1948 London Olympics
1950 Empire Games
1952 Helsinki Olympics
St Michael’s Grammar School 
Monica BrennanAthletics2016  Selected to represent Australia in the 4 x 400m relay team at the 2016 Rio Olympic Games
2014  Represented Australia at World Relay Championships    in 4 x 100m
2013  Won 200m Open Australian National Championships
2012  11th in the 200m at World Junior Championships
2011  7th in the 200m at World Youth Championships
2010  8th in the 200m at Youth Olympic Games
Loyola College 
Joanna Cameron (Hughes)Gymnastics1991 Australian Grand Prix: 5th AA, 4th A, 2nd FX
1991 Australian National Championships: 3rd AA, 1st V, UB 7th, BB 3rd, FX 2nd 
1991 World Championships: 6th T, 19th AA
1993 Australian National Championships: 2nd AA, 3rd V, 1st UB, 5th BB, 1st FX
1993 Nikon International: 5th AA, 3rd BB, 2nd FX
1994 World Championships: 65th AA (competed only BB due to injury)
1994 Australian National Championships: 1st AA, 2nd V, 1st UB, 2nd FX 
1994 Commonwealth Games: 3rd T
1995 Australian National Championships: 1st T (VIC), 3rd AA, 2nd BB, 2nd FX 
1995 Australian Worlds Trials: 5th AA
1995 World Championships: 12th T, 32nd AA
1996 American Cup: 14th AA
1996 Olympic Games: 10th T, 34th AA     Abbreviations: AA=All round completion; V=Vault; UB=Uneven Bars; BB=Balance Beam; FX= Floor Exercise; A=A Score; T=Team
St Leonard’s College 
Tess CoadyPark & Pipe (Snowboard) and Snowstyle

2017 – Tess Coady participated at the FIS Freestyle Ski and Snowboarding World Championships 2017 in Sierra Nevada, Spain, where she competed in big air and in slopestyle.

2018 – She represented Australia at the 2018 Winter Olympics. At 17 years old Coady was the youngest athlete on Australia’s Olympic team in PyeongChang. She was set to make her Olympic debut in the slopestyle event but tore her ACL while undertaking a practice run in difficult conditions. The qualification heats for the slopestyle event were later cancelled due to strong winds.

St Michael’s Grammar School 
Shannon CorcoranAustralian Rules Football1990 – 1994 Footscray
1995 – 1996 Brisbane
1997 Sydney
Westbourne Grammar School 
Joshua Coward

Rugby Union

Rugby Sevens

2010:     U13 State Rugby Union Team
2011:     U14 VRU State Team
2012      U15 VRU State Team
2013:     U16 Nationals; Melbourne Rebels
2014:     U17 Melbourne Rebels Junior Gold
2015:     U18 Victorian 7’s State Team
2015:     U18 Australian 7’s Youth Team; Samoa – Commonwealth Games
2015:     U18 Melbourne Rebels School Boys Team
2015:     U18 Australian Barbarian School Boys Team
Loyola College 
Mate DugandzicSoccer2009 Melbourne Victory Soccer Club: scored two goals in his second gameOvernewton Anglican Community College 
Dante ExumBasketball2012     FIBA Under-17 World Championship  Rep
2013     FIBA Under-19 World Championship Rep
2013     Boomers FIBA Oceania Championship Rep Squad
2014     NBA Draft- Selected pick 5 in 2014 NBA Draft by Utah Jazz
Thomas Carr CollegeBiography
Marne Fechner (James)NetballAustralian TeamWestbourne Grammar School 
Gordon FodeAustralian Rules Football1986 – Represented Victorian State Team u15 for All Schools Championships
1987 – Represented Victorian State Team u17 for Teal Cup
1987 – Selected in All Australian Team u17 for National Team – Teal Cup
1987 – 1995 – St Kilda FC, 52 games, 31 goals
1988 – Youngest to debut that year in AFL, still in year 11 at St Leonard’s College
1988 – First game played Essendon FC round 22
1991 – 1992 – Played Elimination Finals with St Kilda FC
1995 – End of Season was drafted to Hawthorn FC
1996 – AFL centenary year, played and retired at end of season with Hawthorn FC at age 27
St Leonard’s College 
Shelley GormanBasketballWon Australia’s first ever basketball medal (men or women) at Junior World Championships – Bronze
1988 – Australian Female Junior Athlete of the Year
Represented Australia as a Senior Player on 258 occasions
1988 – Seoul Olympic Games, 4th place
1996 – Atlanta Olympic Games, Bronze Medal
2000 – Sydney Olympic Games. Silver Medal
2010 – Inducted into the Australian Basketball Hall of Fame
Loyola College 
Jack GrimesAustralian Rules Football

2008 – Melbourne FC

2012 – Co Captain Melbourne FC

Loyola College 
Montana HamAustralian Rules Football2018 – School Sport Australia All Australian Under 18 Girls Football Team
2019 – School Sport Australia All Australian Under 18 Girls Football Team
2019 – School Sport Victoria Captain of the AFL Girls Team 
Overnewton Anglican Community College 
Stephanie Hickey Snowboarding2008/9 – Argentina Snowboarding World Cup, 15th place
2009 – Made finals of the New Zealand Open
2009/10 – Snowboarding world cup
2010 – Winter Olympics Snowboard Cross, 18th place
St Leonard’s College 
Izzy HuntingtonAustralian Rules Football2013 – Gained selection in the Under 18 All Australian Team at the National ChampionshipsSt Michael’s Grammar School 
Gianluca (Luca) IannucciFootball (Soccer)2017 – Current: Melbourne City Y League and A League
2019 – Young Socceroos Team
Overnewton Anglican Community College 
James JeggoFootball (Soccer)2011 – Australian Olympic Football Team (Qualifier)
2011 – 2014 – Melbourne Victory Squad Member
2014 – Adelaide United Squad Member
2014/15 FFA Cup Winner
2014/15 A League Young Player of the Year
2016 Joined Austrian Team SK Sturm Graz
2016 Selected in Socceroos Squad for World Cup Qualifiers
Westbourne Grammar School 
Liana KonjarskiVolleyball2014 – Australian Youth Women’s Volleyball Team. Competed at the Thailand Junior Volleyball Championships (Bangkok), 5th place
2014 – Victorian U/19 Women’s Volleyball team – competed at Australian Junior Volleyball Championships in Canberra – Gold medal
2014 – Victorian Representative Volleyball team – (Victorian Volleyball Academy) Co-Captain – competed at the Philippines Junior Volleyball Championships (Manila) – 5th place
2015 – Victorian Volleyball League – Competing in Premier Women’s Division
Overnewton Anglican Community College 
Matthew KreuzerAustralian Rules Football 2008 – Carlton FCLoyola College 
Faith Leech*Swimming1956 – Melbourne OlympicsSt Michael’s Grammar School 
Brooke LochlandAFLW / Ice Speed Skating / Inline Skating

Inline Skating: National record holder; National Champion over 50 times, Oceania Champion over 20 times, Top 5 at The World Championships

Ice Skating: National record holder, Top 5 in World Cup

AFLW:
Montmorency Women’s Football Club Premiership 2014
Montmorency Women’s Football Club Best Finals Series Player 2014
Division 2 Best and Fairest 2015
Division 2 Grand Final Best on Ground 2015
Division 2 Grand Final Runners Up 2015
Victorian State Player 2015
VFL Grand Final Runners Up 2016

Loyola CollegeBiography
Chelsea MorleyLacrosse1995 – U19 Australian team Vice Captain, 1st place in inaugural Under 19 World Championship.
1999 – Australian u23 Team
Westbourne Grammar School 
Dale MorrisAustralian Rules Football2005 – Western Bulldogs
2005 – Played two International Rules games for Australia against Ireland
Overnewton Anglican Community College 
Frances Newson*Hockey1936-39 – Australian Hockey Team
1979 – International Umpire
Life Member Victorian Women’s Hockey Association, Life Member Australian Women’s Hockey Association
St Michael’s Grammar School 
Geoff OgilvyGolf2006 – Won U.S. Open Golf Championship
2005-2007 – Won 3 World Golf Championships
11 Professional wins (professional since 1998)
St Leonard’s College 
Dylan PieriasFootball (Soccer)2015 – Australian U16 National Team
2015 – Signed with Melbourne City FC Youth
2014 – U15 National Youth Championships
2014 – U14 National Youth Championships
2013 – U13 National Youth Championships
Overnewton Anglican Community College 
Rebecca PrivitelliAustralian Rules Football2013 – Under 18 All Australian
2013 – Drafted to Western Bulldogs at draft pick #14 in the inaugural women’s AFL match in 2013 and retained in 2014
Loyola College 
Alesha SaynerDiscusAlesha was a champion discus thrower and National Junior Champion
2000 a recipient of the Australian Sports Medal for services to track and field
2000 part of the Olympic torch relay, running her leg in Geelong
1999 (in Year 12) she was asked to run the 1500 in her age group in the ACS competition at Olympic Park
She began her involvement in athletics in Grade 3 and the following year (Grade 4) made her first primary school state team – later recalling that: ‘Westbourne was very supportive when I needed time off to compete.’
At thirteen (Year 7) she decided to specialise in discus and began to train very hard.
As a fifteen year old at Westbourne Grammar she became part of the VIS by which time she was training thirty hours a week.
Her brother was also an athlete and in 1996 both Alesha and her brother (a decathlete) were captains of the athletics team at Olympic Park.
Alesha won a bronze medal for discus at the nationals junior level.
Alesha competed at sports meets amongst elite athletes like Cathy Freeman and Jana Pitman.
52.27 was her best junior throw. Ranked in the top six in the world for under 20.
16, 17, 18 year old won state titles.
Alesha was school captain in 1999
Westbourne Grammar School 
Heath ShawAustralian Rules Football2005 – 2013 – Collingwood FC
2014 – Greater Western Sydney
Loyola College 
Johanna Shaw (Lyall)Snowboarding2006 – Turin Winter Olympics
2010 – Vancouver Winter Olympics
St Leonard’s College 
Rhyce ShawAustralian Rules Football2000 – 2008 – Collingwood FC
2009 – 2014 – Sydney Swans FC
Loyola College 
Sean SimpsonAthletics1985 – Victorian Under 18 400m and 200m Champion; Victorian All Schools Under 19 Champion; Victorian Junior Development Squad; qualified for World Junior Championships – didn’t run due to study!
1986 – Australian Under 18 400m Champion; Australian All Schools 400m Champion; Victorian 400m and 200m Champion; Victorian All Schools 400m and 200m Champion; Member All Australian Junior Team; Victorian Junior Captain; Australian Junior Captain; Gold Medals in Victorian and Australian Relays: 100m, 200, and 400m.
1987 – Toured overseas in various Australian teams.
1988 – Under 20 Victorian Junior 400m Champion; Gold Medals Victorian and Australian Relays: 100m, 200m, and 400m.
Loyola College 
David SpriggsAustralian Rules Football2000 – 2004 – Geelong FC; 64 games, 20 goals
2005 – 2006 – Sydney Swans FC; 5 games
St Leonard’s College 
Robert StevensonAustralian Rules Football1994 – 1997 Essendon FCOvernewton Anglican Community College 
Brodie SummersSkiing2014 – Sochi Winter Olympics; Mens Moguls, 13th placeSt Michael’s Grammar School 
Kendall TaylorSkiing1997 – Australian Open and Junior Freestyle Skiing ChampionSt Leonard’s College 
Mark Turnbull OAMSailing2000 – Olympic Gold Medal
2000 – World Champions; 470 Class
2000 – No. 1 ISAF World Ranking
Five Australian Championships (Sabot, 420, 470)
Nine Victorian Championships (Sabot, 420, Laser Radial, 470)
St Leonard’s College 
Mariklud Silic (nee Viduka)Triple Jump1990 – Under 19 and Under 19 Australian Champion (in Year 12).
1993 – Represented Australia in World Student Games.
1994 – Australian Open Triple Jump Champion; member Under 12 Australian side.
1995 – Australian Open Triple Jump Champion; winner Australian Triple Jump Grand Prix Series.
1996 – Winner Australian Triple Jump Grand Prix Series.
Third on the Australian All-Time List for Triple Jump with a jump of 13.54m set 22 February 1998
Victorian Triple Jump Champion for seven years in a row
Loyola College 
Sean WroeAthletics2004 – Qualified for the 400m final at the Junior World Championships
2007 – World university silver 4x400m
2009 – World Championship 4x400m bronze
2009 – World University 4x400m gold
2009 – National champion 400m
2010 – Commonwealth 4x400m gold
2010 – Commonwealth 400m silver
St Michael’s Grammar School 
*Deceased