2023 ACS Athletics Championships

The ACS looks forward to welcoming back our member and associate member schools to Lakeside Stadium for the 2023 ACS Athletics Championships. 

Date: Monday 22 May, 2023

Time: 11am – 6pm 

Venue: Lakeside Stadium, 33 Aughtie Dr, Albert Park 

Please find the program for the day below. For a session report please click on the link: 2023 ACS Athletics event times list 

Event #  EventYear Level
1 High JumpY10 Girls
2 High JumpY10 Boys
3 DiscusY8 Boys
4 Shot PutY9 Girls
5 Long JumpY7 Girls
6 Triple JumpY12 Girls
7 110m HurdlesY12 Boys
8 100m HurdlesY11 Boys
9 100m HurdlesY10 Boys
10 100m HurdlesY12 Girls
11 90m HurdlesY11 Girls
12 90m HurdlesY10 Girls
13 90m HurdlesY9 Boys
14 90m HurdlesY8 Boys
15 80m HurdlesY9 Girls
16 80m HurdlesY8 Girls
17 DiscusY7 Girls
18 Long JumpY7 Boys
19 Triple JumpY12 Boys
20 Shot PutY10 Boys
21 Shot PutMulticlass
22 80m HurdlesY7 Boys
23 80m HurdlesY7 Girls
24 High JumpY11 Girls
25 High JumpY11 Boys
26 1500mJnr Girls
27 1500mJnr Boys
28 DiscusY9 Boys
29 Long JumpY8 Girls
30 Triple JumpY11 Girls
31 Shot PutY8 Girls
32 1500mInter Girls
33 1500mInter Boys
34 1500mSnr Girls
35 1500mSnr Boys
36 High JumpY12 Girls
37 High JumpY12 Boys
38 DiscusY9 Girls
39 Long JumpY8 Boys
40 Triple JumpY11 Boys
41 Shot PutY8 Boys
42 100m AY7 Girls
43 100m BY7 Girls
44 100m AY7 Boys
45 100m BY7 Boys
46 100m AY8 Girls
47 100m BY8 Girls
48 100m AY8 Boys
49 100m BY8 Boys
50 100m AY9 Girls
51 100m BY9 Girls
52 DiscusY11 Boys
53 Shot PutY7 Girls
54 Long JumpY12 Boys
55 Triple JumpY10 Girls
56 100m AY9 Boys
57 100m BY9 Boys
58 100mMulticlass
59 100m AY10 Girls
60 100m BY10 Girls
61 100m AY10 Boys
62 100m BY10 Boys
63 100m AY11 Girls
64 High JumpY7 Boys
65 High JumpY7 Girls
66 100m BY11 Girls
67 100m AY11 Boys
68 100m BY11 Boys
69 100m AY12 Girls
70 100m BY12 Girls
71 100m AY12 Boys
72 100m BY12 Boys
73 DiscusY10 Girls
74 Shot PutY7 Boys
75 Long JumpY9 Boys
76 Triple JumpY10 Boys
77 400mY7 Girls
78 400mY7 Boys
79 400mY8 Girls
80 400mY8 Boys
81 400mY9 Girls
82 400mY9 Boys
83 400mY10 Girls
84 400mY10 Boys
Event #   Year Level
85 400mY11 Girls
86 400mY11 Boys
87 400mY12 Girls
88 400mY12 Boys
89 200m AY7 Girls
90 High JumpY8 Girls
91 High JumpY8 Boys
92 DiscusY10 Boys
93 Shot PutY11 Girls
94 Long JumpY10 Girls
95 Long JumpMulticlass
96 Triple JumpY9 Girls
97 200m BY7 Girls
98 200m AY7 Boys
99 200m BY7 Boys
100 200m AY8 Girls
101 200m BY8 Girls
102 200m AY8 Boys
103 200m BY8 Boys
104 200m AY9 Girls
105 200m BY9 Girls
106 200m AY9 Boys
107 200m BY9 Boys
108 200m AY10 Girls
109 200m BY10 Girls
110 200m AY10 Boys
111 200m BY10 Boys
112 DiscusY8 Girls
113 Shot PutY11 Boys
114 Long JumpY10 Boys
115 Triple JumpY9 Boys
116 200m AY11 Girls
117 200m BY11 Girls
118 200m AY11 Boys
119 200m BY11 Boys
120 200m AY12 Girls
121 200m BY12 Girls
122 200m AY12 Boys
123 High JumpY9 Girls
124 High JumpY9 Boys
125 200m BY12 Boys
126 DiscusY12 Girls
127 Shot PutY10 Girls
128 Long JumpY11 Girls
129 Triple JumpY8 Girls
130 800mY7 Girls
131 800mY7 Boys
132 800mY8 Girls
133 800mY8 Boys
134 800mY9 Girls
135 800mY9 Boys
136 DiscusY7 Boys
137 Shot PutY9 Boys
138 Long JumpY11 Boys
139 Triple JumpY8 Boys
140 800mMulticlass
141 800mY10 Girls
142 800mY10 Boys
143 800mY11 Girls
144 800mY11 Boys
145 DiscusY11 Girls
146 Shot PutY12 Boys
147 Triple JumpY7 Girls
148 Long JumpY9 Girls
149 800mY12 Girls
150 800mY12 Boys
151 4x100mY7 Girls
152 4x100mY7 Boys
153 4x100mY8 Girls
154 Long JumpY12 Girls
155 Triple JumpY7 Boys
156 DiscusY12 Boys
157 Shot PutY12 Girls
158 4x100mY8 Boys
159 4x100mY9 Girls
160 4x100mY9 Boys
161 4x100mY10 Girls
162 4x100mY10 Boys
163 4x100mY11 Girls
164 4x100mY11 Boys
165 4x100mY12 Girls
166 4x100mY12 Boys
167 4x400mOpen Girls
168 4x400mOpen Boys

2023 ACS Swimming Championship Results

It was a fantastic day at MSAC, with our member schools coming together for the first time this year for the ACS Swimming Championships. It was a day of strong competition, with a number of record-breaking swims!

For the 9th consecutive year, St Leonard’s took out the Championships, with an aggregate score of 2,034. In an outstanding year of competition, four swimmers were awarded the Swimmer of the Meet, each with a maximum available score of 100 points (top 5 individual result scores).

We congratulate all swimmers for their efforts on the day. A big thankyou to all the member school staff, MSAC staff and Swimming Victoria officials who ensure the event runs so well each and every year.

Please see the full list of results below.

Overall Aggregate
Place Team
Points
1 – St Leonards
2,034
2 – Westbourne
1,922
3 – St Michael’s
1,602
4 – Overnewton
1,545
5 – Beaconhills
1,484
6 – Loyola
1,360
7 – St Aloysius
488
Girls Aggregate
Place Team
Points
1 – St Leonards
1,099
2 – Westbourne
981
3 – Overnewton
820
4 – St Michael’s
769
5 – Beaconhills
613
6 – Loyola
570
7 – St Aloysius
399
Boys Aggregate
Place Team
Points
1 – Westbourne
941
2 – St Leonard’s
935
3 – Beaconhills
871
4 – St Michael’s
833
5 – Loyola
790
6 – Overnewton
725
7 – St Aloysius
89
Year 7 Aggregate
Place Team
Points
1 – St Leonard’s
343
2 – St Michael’s
260
3 – Westbourne
245
4 – Overnewton
228
5 – Loyola
227
6 – St Aloysius
188
7 – Beaconhills
184
Year 7 Girls
Place Team
Points
1 – St Leonards
178
2 – Westbourne
126
3 – Overnewton
122
4 – St Aloysius
107
5 – St Michael’s
93
6 = Beaconhills
91
6 = Loyola
91
Year 7 Boys
Place Team
Points
1 – St Michael’s
167
2 – St Leonard’s
165
3 – Loyola
136
4 – Westbourne
119
5 – Overnewton
106
6 – Beaconhills
93
7 – St Aloysius
81
Year 8 Aggregate
Place Team
Points
1 – Westbourne
342
2 – Overnewton
275
3 = St Michael’s
247
3 = St Leonard’s
247
5 – Beaconhills
237
6 – Loyola
229
7 – St Aloysius
70
Year 8 Girls
Place Team
Points
1 – Westbourne
163
2 – St Leonard’s
160
3 – Overnewton
135
4 – St Michael’s
129
5 – Beaconhills
118
6 – Loyola
93
7 – St Aloysius
70
Year 8 Boys
Place Team
Points
1 – Westbourne
179
2 – Overnewton
140
3 – Loyola
136
4 – Beaconhills
119
5 – St Michael’s
118
6 – St Leonard’s
87
Year 9 Aggregate
Place Team
Points
1 – St Leonards
348
2 – Westbourne
312
3 – Loyola
258
4 – Overnewton
249
5 – St Michael’s
201
6 – Beaconhills
163
7 – St Aloysius
94
Year 9 Girls
Place Team
Points
1 – Westbourne
170
2 – St Leonard’s
167
3 – Overnewton
127
4 – Loyola
102
5 – St Michael’s
97
6 – St Aloysius
94
7 – Beaconhills
67
Year 9 Boys
Place Team
Points
1 – St Leonards
181
2 – Loyola
156
3 – Westbourne
142
4 – Overnewton
122
5 –St Michael’s
104
6 – Beaconhills
96
Year 10 Aggregate
Place Team
Points
1 – St Leonards
339
2 – Beaconhills
296
3 – Westbourne
272
4 – Overnewton
257
5 – St Michael’s
226
6 – Loyola
180
7 – St Aloysius
64
Year 10 Girls
Place Team
Points
1 – St Leonard’s
179
2 – Overnewton
156
3 – Westbourne
140
4 – Beaconhills
115
5 – St Michael’s
107
6 – Loyola
82
7 – St Aloysius
64
Year 10 Boys
Place Team
Points
1 – Beaconhills
181
2 – St Leonard’s
160
3 – Westbourne
132
4 – St Michael’s
119
5 Overnewton
101
6 – Loyola
98
Year 11 Aggregate
Place Team
Points
1 – St Leonard’s
313
2 – Westbourne
307
3 – St Michael’s
287
4 – Beaconhills
213
5 – Overnewton
209
6 – Loyola
187
7 – St Aloysius
46
Year 11 Girls
Place Team
Points
1 – St Leonard’s
176
2 – Westbourne
160
3 – St Michael’s
135
4 – Overnewton
111
5 – Beaconhills
68
6 – Loyola
67
7 – St Aloysius
46
Year 11 Boys
Place Team
Points
1 – St Michael’s
152
2 – Westbourne
147
3 – Beaconhills
145
4 – St Leonard’s
137
5 – Loyola
120
6 – Overnewton
98
Year 12 Aggregate
Place Team
Points
1 = Westbourne
306
1 = St Leonard’s
306
3 – Beaconhills
278
4 – St Michael’s
275
5 – Overnewton
225
6 – Loyola
158
Year 12 Girls
Place Team
Points
1 – St Leonard’s
161
2 – St Michael’s
158
3 – Westbourne
148
4 – Overnewton
113
5 – Beaconhills
105
6 – Loyola
84
Year 12 Boys
Place Team
Points
1 – Beaconhills
173
2 – Westbourne
158
3 – St Leonard’s
145
4 – St Michael’s
117
5 – Overnewton
112
6 – Loyola
74
Swimmers of the Meet
School
Name
Points
2023 Swimmer of the Meet
St Leonard’s
Giselle
100
2023 Swimmer of the Meet
St Leonard’s
Lucy
100
2023 Swimmer of the Meet
St Leonard’s
Max
100
2023 Swimmer of the Meet
Beaconhills
Cooper
100
Swimming Meet Records
Event
Time
Date
Name
School
Year 9 Boys 200 Medley Relay
2:05.73
14/02/2023
Jack, Amour, Max & Ben
St Leonard’s
Year 7 Girls 50m Freestyle
29.70
14/03/2023
Lucy
St Leonard’s
Year 9 Girls 50m Freestyle
28.32
14/03/2023
Sophia
Westbourne
Year 9 Boys 50m Freestyle
24.87
14/03/2023
Max
St Leonard’s
Year 9 Boys 50m Butterfly
26.82
14/03/2023
Max
St Leonard’s
Year 9 Boys 200m Freestyle Relay
1:51.83
14/03/2023
Ben, Amour, Jack & Max
St Leonard’s

2023 ACS Swimming Championships

Tuesday 14 March, 2023

Melbourne Sports and Aquatic Centre

30 Aughtie Drive, Albert Park

 

The ACS welcomes our member schools’ best swimmers to MSAC on Tuesday 14 March for our first Carnival event of the year – the 2023 ACS Swimming Championship.

We invite any parents and friends to attend, with seating available behind the teams in the grandstand.

We look forward to a great day of racing!

  
Doors Open:9.00 am   
Warm Up:9.10 am – 9.45 am
National Anthem & Acknowledgement of Country:9.50 am 
Events commence:10:00 am
Presentations:2.35 pm approx.

 

  EVENT SCHEDULE

No.YearEvent 
1Open Girls 200mIndividual Medley C’ship 
2Open Boys 200m Individual Medley C’ship 
3Year 7 Girls4x50m Medley Relay 
4Year 7 Boys4x50m Medley Relay 
5 Year 8 Girls4x50m Medley Relay 
6Year 8 Boys4x50m Medley Relay 
7Year 9 Girls4x50m Medley Relay 
8Year 9 Boys4x50m Medley Relay 
9Year 10 Girls4x50m Medley Relay 
10Year 10 Boys4x50m Medley Relay 
11Year 11 Girls4x50m Medley Relay 
12Year 11 Boys4x50m Medley Relay 
13Year 12 Girls4x50m Medley Relay 
14Year 12 Boys 4x50m Medley Relay 
15Year 7 Girls50m A Freestyle Championship 
16Year 7 Girls50m B Freestyle Championship 
17Year 7 Boys50m A Freestyle Championship 
18Year 7 Boys50m B Freestyle Championship 
19Year 8 Girls 50m A Freestyle Championship 
20Year 8 Girls50m B Freestyle Championship 
21Year 8 Boys 50m A Freestyle Championship 
22Year 8 Boys50m B Freestyle Championship 
23Year 9 Girls 50m A Freestyle Championship 
24Year 9 Girls50m B Freestyle Championship 
25Year 9 Boys 50m A Freestyle Championship 
26Year 9 Boys50m B Freestyle Championship 
27Multiclass 50mFreestyle Championship 
28Year 10 Girls50m A Freestyle Championship 
29Year 10 Girls50m B Freestyle Championship 
30Year 10 Boys50m A Freestyle Championship 
31Year 10 Boys50m B Freestyle Championship 
32Year 11 Girls50m A Freestyle Championship 
33Year 11 Girls 50m B Freestyle Championship 
34Year 11 Boys50m A Freestyle Championship 
35Year 11 Boys50m B Freestyle Championship 
36Year 12 Girls50m A Freestyle Championship 
37Year 12 Girls50m B Freestyle Championship 
38Year 12 Boys 50m A Freestyle Championship 
39Year 12 Boys 50m B Freestyle Championship 
40Year 7 Girls50m A Backstroke Championship 
41Year 7 Girls50m B Backstroke Championship 
42Year 7 Boys50m A Backstroke Championship 
43Year 7 Boys50m B Backstroke Championship 
44Year 8 Girls50m A Backstroke Championship 
45Year 8 Girls50m B Backstroke Championship 
46Year 8 Boys50m A Backstroke Championship 
47Year 8 Boys50m B Backstroke Championship 
48Year 9 Girls50m A Backstroke Championship 
49Year 9 Girls50m B Backstroke Championship 
50Year 9 Boys50m A Backstroke Championship 
51Year 9 Boys50m B Backstroke Championship 
52Year 10 Girls50m A Backstroke Championship 
53Year 10 Girls50m B Backstroke Championship 
54Year 10 Boys50m A Backstroke Championship 
55Year 10 Boys50m B Backstroke Championship 
56Year 11 Girls50m A Backstroke Championship 
57Year 11 Girls50m B Backstroke Championship 
58Year 11 Boys50m A Backstroke Championship 
59Year 11 Boys50m B Backstroke Championship 
60Year 12 Girls50m A Backstroke Championship 
61Year 12 Girls50m B Backstroke Championship 
62Year 12 Boys 50m A Backstroke Championship 
63Year 12 Boys 50m B Backstroke Championship 
64Year 7 Girls50m A Breaststroke Championship 
65Year 7 Girls50m B Breaststroke Championship 
66Year 7 Boys50m A Breaststroke Championship 
67Year 7 Boys50m B Breaststroke Championship 
68Year 8 Girls50m A Breaststroke Championship 
69Year 8 Girls50m B Breaststroke Championship 
70Year 8 Boys50m A Breaststroke Championship 
71Year 8 Boys50m B Breaststroke Championship 
72Year 9 Girls50m A Breaststroke Championship 
73Year 9 Girls50m B Breaststroke Championship 
74Year 9 Boys50m A Breaststroke Championship 
75Year 9 Boys50m B Breaststroke Championship 
76Year 10 Girls50m A Breaststroke Championship 
77Year 10 Girls50m B Breaststroke Championship 
78Year 10 Boys50m A Breaststroke Championship 
79Year 10 Boys50m B Breaststroke Championship 
80Year 11 Girls50m A Breaststroke Championship 
81Year 11 Girls50m B Breaststroke Championship 
82Year 11 Boys50m A Breaststroke Championship 
83Year 11 Boys50m B Breaststroke Championship 
84Year 12 Girls50m A Breaststroke Championship 
85Year 12 Girls50m B Breaststroke Championship 
86Year 12 Boys 50m A Breaststroke Championship 
87Year 12 Boys 50m B Breaststroke Championship 
88Year 7 Girls50m Butterfly Championship 
89Year 7 Boys50m Butterfly Championship 
90Year 8 Girls50m Butterfly Championship 
91Year 8 Boys50m Butterfly Championship 
92Year 9 Girls50m Butterfly Championship 
93Year 9 Boys50m Butterfly Championship 
94Year 10 Girls50m Butterfly Championship 
95Year 10 Boys50m Butterfly Championship 
96Year 11 Girls50m Butterfly Championship 
97Year 11 Boys50m Butterfly Championship 
98Year 12 Girls50m Butterfly Championship 
99Year 12 Boys 50m Butterfly Championship 
100Jnr Girls100m Freestyle Championship 
101Jnr Boys100m Freestyle Championship 
102Inter Girls100m Freestyle Championship 
103Inter Boys100m Freestyle Championship 
104Snr Boys100m Freestyle Championship 
105Snr Boys100m Freestyle Championship 
106Year 7 Girls4 x 50m Freestyle Relay 
107Year 7 Boys4 x 50m Freestyle Relay 
108Year 8 Girls4 x 50m Freestyle Relay 
109Year 8 Boys4 x 50m Freestyle Relay 
110Year 9 Girls4 x 50m Freestyle Relay 
111Year 9 Boys4 x 50m Freestyle Relay 
112Year 10 Girls4 x 50m Freestyle Relay 
113Year 10 Boys4 x 50m Freestyle Relay 
114Year 11 Girls4 x 50m Freestyle Relay 
115Year 11 Boys4 x 50m Freestyle Relay 
116Year 12 Girls4 x 50m Freestyle Relay 
117Year 12 Boys 4 x 50m Freestyle Relay 

S

ACS Welcome – 2023

The ACS would like to wish all our member schools and community a very Happy New Year! We hope the holiday break was a restful and enjoyable time after what was an extremely busy year.

This year ACS results will be moving across to a new platform, which will include a live app! The current platform is inactive, however more information and launch date to follow shortly.

Upcoming Dates for Term 1:

  • Round 1 Summer Sport – w/c Mon 20 February
  • Round 2 Summer Sport – w/c Mon 28 February
  • Round 3 Summer Sport – w/c Mon 7 March
  • ACS Swimming Championships – Tue 14 March (MSAC 9.00am – 3.00pm)
  • Round 4 Summer Sport – Wed 15, Thu 16 and Tue 21 March
  • Round 5 Summer Sport – Wed 22, Thu 23 and Tue 28 March
  • Summer Senior Semi Finals – Wed 29 March
  • Summer Senior Grand Finals – Wed 5 April

In other exciting news, the ACS will be celebrating 25 years in 2023. We are looking forward to sharing this milestone with our community over the course of the year with a series of events, including an interactive timeline of the history of the ACS and celebrations at our major carnivals.

Finally, we hope it has been a great start to Term 1 and the 2023 school year for all our students – we’ll see you out on the field/court/pool soon!

2022 Intermediate Summer Grand Final Results

The ACS Intermediate Summer Grand Final matches were played on Thursday 24 November – results below.

We congratulate all teams on their efforts and well done to our premier teams on their victories!

Match
Result
Basketball – Intermediate Boys A
Westbourne 46 def by Overnewton 47
Basketball – Intermediate Boys B
Loyola 54 def Overnewton 31
Basketball – Intermediate Boys C
Loyola 47 def Westbourne 40
Basketball – Intermediate Boys D
Loyola 39 def Overnewton 17
Basketball – Intermediate Boys E
Loyola 40 def St Leonard’s 37
Basketball – Intermediate Boys F
Loyola Blue 38 def by Loyola Red 53
Cricket – Intermediate A
Loyola 7/92 def by Westbourne 6/96 (cc)
Cricket – Intermediate B
Loyola 4/94 (cc) def Westbourne 87
Hockey – Intermediate Boys A
St Michael’s 2 def by Westbourne 4
Hockey – Intermediate Boys B
Westbourne 0 def by St Michael’s 3
Soccer – Intermediate Girls A
Overnewton 4 def Westbourne 3
Soccer – Intermediate Girls B
St Leonard’s 8 def Loyola 0
Softball – Intermediate Boys A
St Leonard’s 15 def Westbourne 12
Softball – Intermediate Boys B
St Leonard’s 14 def Overnewton Red 12
Softball – Intermediate Girls A
Westbourne 19 def St Leonard’s 0
Softball – Intermediate Girls B
St Leonard’s 11 def by Westbourne 13
Table Tennis – Intermediate Boys A
St Leonard’s 7-41-0 def by Westbourne 8-39-0
Table Tennis – Intermediate Boys B
St Leonard’s 8-47-0 def Westbourne 7-37-0
Table Tennis – Intermediate Boys C
Overnewton 0-43-0 def St Leonard’s 5-33-0
Tennis – Intermediate Girls A
St Leonard’s 7-52 def Westbourne 5-46
Tennis – Intermediate Girls B
St Leonard’s Green 3-26 def by Westbourne 9-65
Touch Football – Intermediate Mixed A
St Leonard’s 5 def by Westbourne 8
Touch Football – Intermediate Mixed B
St Leonard’s 4 def by Westbourne 8
Volleyball – Intermediate Girls A
St Michael’s 3-0 def Westbourne 0-0
Volleyball – Intermediate Girls B
Overnewton 1-88 def by St Leonard’s 3-99
Volleyball – Intermediate Girls C
Loyola 2-102 def by Overnewton 3-110
Volleyball – Intermediate Girls D
Loyola 0-19 def by Overnewton 2-50
Volleyball – Intermediate Girls E
St Leonard’s 3-75 def Overnewton 0-42
Volleyball – Intermediate Girls F
Westbourne 3-0 vs Loyola 0-0
Westbourne Inter B Boys Table Tennis Premiers

Senior Winter Grand Final Results

The ACS Senior Winter Grand Finals were played on Wednesday 24 August, please find results below.

Congratulations to all teams who competed and many thanks to all staff and umpires for their time this season, we are so very grateful. 

Finally, thank you and farewell to our Year 12’s who completed their final season of ACS sport – we wish you all the very best for your future sporting and academic endeavours.

Match
Result
Senior 1st Mixed Badminton
Westbourne 11-0-0 def St Leonard’s 5-0-0
Senior 2nd Mixed Badminton
Westbourne 16-32-512 def St Leonard’s 0-3-283
Senior 1st Girls Basketball
Loyola 55 def Westbourne 23
Senior 2nd Girls Basketball
St Leonard’s 42 def St Michael’s 17
Senior 3rd Girls Basketball
St Leonard’s 24 def by Loyola 44
Senior 1st Girls Futsal
Loyola 14 def St Leonard’s 4
Senior 1st Girls Hockey
St Leonard’s 5 def Loyola 0
Senior 1st Boys Football
Westbourne 37 def by St Leonard’s 56
Senior 2nd Boys Football
Westbourne 67 def St Leonard’s 24
Senior 1st Girls Football
St Leonard’s 69 def Westbourne 8
Senior 1st Girls Netball
St Leonard’s 19 def by Westbourne 23
Senior 2nd Girls Netball
Westbourne 24 def St Leonard’s 22
Senior 3rd Girls Netball
St Leonard’s 13 def Westbourne 4
Senior 4th Girls Netball
St Leonard’s Green 32 def St Leonard’s Blue 21
Senior 1st Boys Soccer
Overnewton 5 def Westbourne 1
Senior 2nd Boys Soccer
Westbourne 3 drew Overnewton 3
Senior 3rd Boys Soccer
Overnewton Red 5 def Westbourne Gold 0
Senior 1st Girls Table Tennis
Westbourne 12-0-0 def St Leonard’s 0-0-0
Senior 2nd Girls Table Tennis
Westbourne Blue 9-0-0 def Westbourne Gold 3-0-0
Senior 1st Boys Tennis
Westbourne vs St Leonard’s – Match Abandoned
Senior 2nd Boys Tennis
Westbourne vs Overnewton Red – Match Abandoned
Senior 1st Boys Volleyball
Westbourne 3-0 def St Michael’s 1-0
Senior 2nd Boys Volleyball
St Michael’s 3-0 def Westbourne 1-0
Senior 3rd Boys Volleyball
Westbourne 3-0 def St Michael’s 1-0
Senior 4th Boys Volleyball
Westbourne 1-0 def by St Leonard’s Green 3-0

2022 ACS Cross Country Results

The 2022 ACS Cross Country Championship was held on Friday 12 August at Bundoora Park, Bundoora. It was the first time the event had been held since 2019, and it was wonderful to see all our member schools back together for the last carnival of the year.

Congratulations to Westbourne Grammar School, who were the Boys, Girls and Overall Aggregate winners on the day. Every school was represented on the podium across the individual year levels, which was fantastic to see. The ACS thank all our suppliers and school staff who ensured the event was such a great success. Well done to all competitors; we look forward to seeing you again next year!

Overall Aggregate
Place Team
Points
1 – Westbourne
68
2 – St Michael’s
51
3 – Beaconhills
49
4 – Overnewton
35
5 – Loyola
25
6 – St Leonard’s
24
Girls Aggregate
Place Team
Points
1 – Westbourne
33
2 – St Michael’s
29
3 – Beaconhills
25
4 – Overnewtown
18
5 – St Leonard’s
12
6 – Loyola
9
Boys Aggregate
Place Team
Points
1 – Westbourne
35
2 – Beaconhills
24
3 – St Michael’s
22
4 – Overnewton
17
5 – Loyola
16
6 – St Leonard’s
12
Year 12 Aggregate
Place Team
Points
1 – Westbourne
12
2 – St Michael’s
8
3 – Beaconhils
7
4 – St Leonard’s
6
5 – Overnewton
6
6 – Loyola
3
Year 12 Girls
Place Team
Points
1 – Westbourne
6
2 – Beaconhills
5
3 – St Michael’s
4
4 – Overnewton
3
5 – Loyola
2
6 – St Leonard’s
1
Year 12 Boys
Place Team
Points
1 – Westbourne
6
2 – St Leonards
5
3 – St Michael’s
4
4 – Overnewton
3
5 – Beaconhills
2
6 – Loyola
1
Year 11 Aggregate
Place Team
Points
1 – Westbourne
12
2 – St Michael’s
9
3 – Beaconhills
8
4 – Overnewton
6
5 – Loyola
4
6 – St Leonard’s
3
Year 11 Girls
Place Team
Points
1 – Westbourne
6
2 – St Michael’s
5
3 – Overnewton
4
4 – Beaconhills
3
5 – St Leonard’s
2
6 – Loyola
1
Year 11 Boys
Place Team
Points
1 – Westbourne
6
2 – Beaconhills
5
3 – St Michael’s
4
4 – Loyola
3
5 – Overnewtown
2
6 – St Leonard’s
1
Year 10 Aggregate
Place Team
Points
1 – Westbourne
11
2 – St Michael’s
11
3 – Beaconhills
7
4 – Overnewton
7
5 – Loyola
3
6 – St Leonard’s
3
Year 10 Girls
Place Team
Points
1 – Westbourne
6
2 – St Michael’s
5
3 – Beaconhills
4
4 – Overnewton
3
5 – St Leonard’s
2
6 – Loyola
1
Year 10 Boys
Place Team
Points
1 – St Michael’s
6
2 – Westbourne
5
3 – Overnewton
4
4 – Beaconhills
3
5 – Loyola
2
6 – St Leonard’s
1
Year 9 Aggregate
Place Team
Points
1 – Westbourne
12
2 – Beaconhills
8
3 – St Michael’s
8
4 – Loyola
8
5 – Overnewton
4
6 – St Leonard’s
2
Year 9 Girls
Place Team
Points
1 – Westbourne
6
2 – St Michael’s
5
3 – Beaconhills
4
4 – Loyola
3
5 – Overnewton
2
6 – St Leonard’s
1
Year 9 Boys
Place Team
Points
1 – Westbourne
6
2 – Loyola
5
3 – Beaconhills
4
4 – St Michael’s
3
5 – Overnewton
2
6 – St Leonard’s
1
Year 8 Aggregate
Place Team
Points
1 – Westbourne
12
2 – St Michael’s
9
3 – Beaconhills
8
4 – St Leonard’s
5
5 – Overnewton
4
6 – Loyola
4
Year 8 Girls
Place Team
Points
1 – Westbourne
6
2 – St Michael’s
5
3 – St Leonard’s
4
4 – Beaconhills
3
5 – Overnewton
2
6 – Loyola
1
Year 8 Boys
Place Team
Points
1 – Westbourne
6
2 – Beaconhills
5
3 – St Michael’s
4
4 – Loyola
3
5 – Overnewton
2
6 – St Leonard’s
1
Year 7 Aggregate
Place Team
Points
1 – Beaconhills
11
2 – Westbourne
9
3 – Overnewton
8
4 – St Michael’s
6
5 – St Leonard’s
5
6 – Loyola
3
Year 7 Girls
Place Team
Points
1 – Beaconhills
6
2 – St Michael’s
5
3 – Overnewton
4
4 – Westbourne
3
5 – St Leonard’s
2
6 – Loyola
1
Year 7 Boys
Place Team
Points
1 – Westbourne
6
2 – Beaconhills
5
3 – Overnewton
4
4 – St Leonard’s
3
5 – Loyola
2
6 – St Michael’s
1

2022 ACS Public Speaking

The ACS is pleased to announce the details for the upcoming 2022 ACS Public Speaking competition. After two years online, we look forward to welcoming member schools back together for this annual event.

Host School:   Westbourne Grammar School

Date:                 Monday 15 August 2022

Time:                 5.00 pm – 7.45 pm

Venue:              Westbourne Grammar School, 300 Sayers Rd, Truganina     

Format of the Evening:

5.00pm – Registration

5.15pm – Welcome 

5.20pm – Senior School Speakers

ONE speaker from either year 11 or year 12 is to represent each school. The speech will be of 5 minutes duration. A bell will be rung at four and a half minutes and two rings at five minutes. Students may complete the sentence after two rings, but they may not continue after this.

5.55pm – Adjudicators consideration

6.05 pm – Adjudicators will give brief feedback, and then senior results will be announced by the Chairperson and senior section trophy and individual trophy presented, with a medallion each for second and third place to also be presented.

6.10 pm – Junior School Speakers

ONE speaker from either year 7 or year 8 is to represent each school. The speech will be of 3 minutes duration. A bell will be rung at two and a half minutes and two rings at three minutes. Students may complete the sentence after two rings, but they may not continue after this. 

6.35 pm – Adjudicators consideration

6.45 pm – Adjudicators will give brief feedback, but results will not be announced until the end of the evening.

6.50 pm – Middle School Speakers

ONE speaker from either year 9 or year 10 is to represent each school. The speech will be of 4 minutes duration. A bell will be rung at three and a half minutes and two rings at four minutes. Students may complete the sentence after two rings, but they may not continue after this. 

7.20 pm – Adjudicators consideration

7.30 pm Adjudicators will give brief feedback

7.35 pm Announcement of all the results in the Junior and Intermediate sections (from seventh up to first place). A perpetual trophy for first place in each section will be presented and an individual replica trophy for each section winner, with a medallion each for second and third place to also be presented.

7.40 pm Thanks and Close