Skip to content

Archives

2019 ACS Athletics Championships

[vc_row][vc_column][vc_column_text]The 2019 ACS Athletics Championships will be held on Tuesday 28 May 2019 at Lakeside Stadium. After a fantastic 2018 Championships where St Leonard’s were victorious for the Aggregate and Girls Trophies; it was Overnewton that achieved their breakthrough win of the Boys Aggregate Cup, their first major ACS trophy and third place in the Aggregate and Girls sections.  Westbourne and St Michael’s were also in the mix for the major trophies. We look forward to another great event in 2019. Beaconhills, Loyola and Thomas Carr continue to be strong competitors with solid results and will look to further challenge other teams.

Good luck to all teams and we look forward to a great day of friendly, yet competitive spirit that all ACS schools exhibit at these Championships.

 

Below is the program for the day. Please note that the times listed are a guide only as there are a number of factors that can effect timing on the day.[/vc_column_text][ultimate_spacer height=”30″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Event # Time: Event Year Level
1 9:00 High Jump Y10 Girls
2 9:00 High Jump Y10 Boys
3 9:00 Discus Y8 Boys
4 9:00 Shot Put Y9 Girls
5 9:00 Long Jump Y7 Girls
6 9:00 Triple Jump Y12 Girls
7 9:00 110m Hurdles Y12 Boys
8 9:03 100m Hurdles Y11 Boys
9 9:06 100m Hurdles Y10 Boys
10 9:09 100m Hurdles Y12 Girls
11 9;12 90m Hurdles Y11 Girls
12 9:15 90m Hurdles Y10 Girls
13 9:18 90m Hurdles Y9 Boys
14 9:21 90m Hurdles Y8 Boys
15 9:24 80m Hurdles Y9 Girls
16 9:27 80m Hurdles Y8 Girls
17 9:30 Discus Y7 Girls
18 9:30 Long Jump Y7 Boys
19 9:30 Triple Jump Y12 Boys
20 9:30 Shot Put Y10 Boys
21 9:30 Shot Put Multiclass
22 9:30 80m Hurdles Y7 Boys
23 9:33 80m Hurdles Y7 Girls
24 9:45 High Jump Y11 Girls
25 9:45 High Jump Y11 Boys
26 9:50 1500m Jnr Girls
27 9:58 1500m Jnr Boys
28 10:00 Discus Y9 Boys
29 10:00 Long Jump Y8 Girls
30 10:00 Triple Jump Y11 Girls
31 10:00 Shot Put Y8 Girls
32 10:06 1500m Inter Girls
33 10:14 1500m Inter Boys
34 10:22 1500m Snr Girls
35 10:30 1500m Snr Boys
36 10:30 High Jump Y12 Girls
37 10:30 High Jump Y12 Boys
38 10:30 Discus Y9 Girls
39 10:30 Long Jump Y8 Boys
40 10:30 Triple Jump Y11 Boys
41 10:30 Shot Put Y8 Boys
42 10:40 100m A Y7 Girls
43 10:42 100m B Y7 Girls
44 10:44 100m A Y7 Boys
45 10:46 100m B Y7 Boys
46 10:48 100m A Y8 Girls
47 10:50 100m B Y8 Girls
48 10:52 100m A Y8 Boys
49 10:54 100m B Y8 Boys
50 10:56 100m A Y9 Girls
51 10:58 100m B Y9 Girls
52 11:00 Discus Y11 Boys
53 11:00 Shot Put Y7 Girls
54 11:00 Long Jump Y12 Boys
55 11:00 Triple Jump Y10 Girls
56 11:00 100m A Y9 Boys
57 11:02 100m B Y9 Boys
58 11:04 100m Multiclass
59 11:06 100m A Y10 Girls
60 11:08 100m B Y10 Girls
61 11:10 100m A Y10 Boys
62 11:12 100m B Y10 Boys
63 11:14 100m A Y11 Girls
64 11:15 High Jump Y7 Boys
65 11:15 High Jump Y7 Girls
66 11:16 100m B Y11 Girls
67 11:18 100m A Y11 Boys
68 11:20 100m B Y11 Boys
69 11:22 100m A Y12 Girls
70 11:24 100m B Y12 Girls
71 11:26 100m A Y12 Boys
72 11:28 100m B Y12 Boys
73 11:30 Discus Y10 Girls
74 11:30 Shot Put Y7 Boys
75 11:30 Long Jump Y9 Boys
76 11:30 Triple Jump Y10 Boys
77 11:32 400m Y7 Girls
78 11:34 400m Y7 Boys
79 11:36 400m Y8 Girls
80 11:38 400m Y8 Boys
81 11:40 400m Y9 Girls
82 11:42 400m Y9 Boys
83 11:44 400m Y10 Girls
84 11:46 400m Y10 Boys

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Event # Time: Event Year Level
85 11:48 400m Y11 Girls
86 11:50 400m Y11 Boys
87 11:52 400m Y12 Girls
88 11:54 400m Y12 Boys
89 12:00 200m A Y7 Girls
90 12:00 High Jump Y8 Girls
91 12:00 High Jump Y8 Boys
92 12:00 Discus Y10 Boys
93 12:00 Shot Put Y11 Girls
94 12:00 Long Jump Y10 Girls
95 12:00 Long Jump Multiclass
96 12:00 Triple Jump Y9 Girls
97 12:02 200m B Y7 Girls
98 12:04 200m A Y7 Boys
99 12:06 200m B Y7 Boys
100 12:08 200m A Y8 Girls
101 12:10 200m B Y8 Girls
102 12:12 200m A Y8 Boys
103 12:14 200m B Y8 Boys
104 12:16 200m A Y9 Girls
105 12:18 200m B Y9 Girls
106 12:20 200m A Y9 Boys
107 12:22 200m B Y9 Boys
108 12:24 200m A Y10 Girls
109 12:26 200m B Y10 Girls
110 12:28 200m A Y10 Boys
111 12:30 200m B Y10 Boys
112 12:30 Discus Y8 Girls
113 12:30 Shot Put Y11 Boys
114 12:30 Long Jump Y10 Boys
115 12:30 Triple Jump Y9 Boys
116 12:32 200m A Y11 Girls
117 12:34 200m B Y11 Girls
118 12:36 200m A Y11 Boys
119 12:38 200m B Y11 Boys
120 12:40 200m A Y12 Girls
121 12:42 200m B Y12 Girls
122 12:44 200m A Y12 Boys
123 12:45 High Jump Y9 Girls
124 12:45 High Jump Y9 Boys
125 12:46 200m B Y12 Boys
126 13:00 Discus Y12 Girls
127 13:00 Shot Put Y10 Girls
128 13:00 Long Jump Y11 Girls
129 13:00 Triple Jump Y8 Girls
130 13:00 800m Y7 Girls
131 13:06 800m Y7 Boys
132 13:12 800m Y8 Girls
133 13:18 800m Y8 Boys
134 13:24 800m Y9 Girls
135 13:30 800m Y9 Boys
136 13:30 Discus Y7 Boys
137 13:30 Shot Put Y9 Boys
138 13:30 Long Jump Y11 Boys
139 13:30 Triple Jump Y8 Boys
140 13:36 800m Multiclass
141 13:42 800m Y10 Girls
142 13:48 800m Y10 Boys
143 13:54 800m Y11 Girls
144 14:00 800m Y11 Boys
145 14:00 Discus Y11 Girls
146 14:00 Shot Put Y12 Boys
147 14:00 Triple Jump Y7 Girls
148 14:00 Long Jump Y9 Girls
149 14:06 800m Y12 Girls
150 14:12 800m Y12 Boys
151 14:21 4x100m Y7 Girls
152 14:25 4x100m Y7 Boys
153 14:29 4x100m Y8 Girls
154 14:30 Long Jump Y12 Girls
155 14:30 Triple Jump Y7 Boys
156 14:30 Discus Y12 Boys
157 14:30 Shot Put Y12 Girls
158 14:33 4x100m Y8 Boys
159 14:37 4x100m Y9 Girls
160 14:41 4x100m Y9 Boys
161 14:45 4x100m Y10 Girls
162 14:49 4x100m Y10 Boys
163 14:53 4x100m Y11 Girls
164 14:57 4x100m Y11 Boys
165 15:01 4x100m Y12 Girls
166 15:05 4x100m Y12 Boys
167 15:15 4x400m Open Girls
168 15:22 4x400m Open Boys